NAIMPREGNOVANÝ SVĚT

Mnozí biologové se shodují v tom, že více než klimatická změna je znepokojuje chemizace prostředí. S výkyvy klimatu si totiž život na Zemi zatím vždy nějak poradil, ale s mnoha jedovatými látkami, které se díky lidské činnosti do prostředí dostávají, si poradit neumí. Příkladem jedné skupiny takových nezničitelných a velmi toxických látek jsou perfluorované sloučeniny (PFC). Ty se díky lidskému pokroku dostaly téměř všude. Lidé je používají tam, kde chtějí odpudit vodu.

 

PFC látky jsou součástí povrchu pánví, ale i impregnace na boty, goretexového oblečení, mazadel ve strojírenství, hasicích pěnách, elektronice nebo voscích na lyže. Jsou také v sáčcích na popcorn, košíčcích na muffiny, v krabicích na pizzu či nádobách na fastfoodové jídlo. Dnes je totiž impregnováno prakticky všechno od horolezeckých lan po pohovky. PFC jsou zkrátka všude tam, kde se výrobci chlubí, že jejich produkt odpuzuje vodu. Upozorňuje na to Tomáš Cajthaml z Přírodovědecké fakulty UK, který se těmito látkami dlouhodobě zabývá.

 

Perfluorované sloučeniny (PFC) jsou skupinou asi 4700 látek. Získaly přezdívku „věčné chemikálie“, protože jsou velmi stabilní a v přírodě se vůbec nerozkládají. Hromadí se v prostředí, popřípadě v organismu. Kontaminují půdu a vodní zdroje. A vzhledem k tomu, že se vyskytují i ve vodě, jsou prakticky všude. Mimo jiné i v zavlažované zelenině a ovoci.

 

Tyto látky jsou velmi jedovaté jak pro člověka, tak pro jiné organismy. PFC se akumulují v tucích nebo se vážou na bílkoviny. Hromadí se ve svalovině a v játrech, které poškozují. Jsou také karcinogenní, narušují činnost hormonů štítné žlázy, negativně ovlivňují imunitu a zvyšují množství cholesterolu.

Proces prokazování nebezpečnosti látek je ale velmi zdlouhavý. Toxické látky se vyřazují z používání až po té, kdy je jejich toxicita prokázána. Tento proces může trvat 30 nebo 50 let, během kterých se látka normálně používá. Pak je látka nahrazena jinou s podobnými vlastnostmi. Takto zatím byly zakázány sloučeniny PFOS a PFOA.

 

Když Edmund Hillary a Tenzing Norgay uskutečnili roku 1953 prvovýstup na Mount Everest, neměli ani goretexovou bundu ani boty s membránou ba ani impregnované lano a přesto byli schopni takovou expedici uskutečnit. Ale nyní máme membránu s PFC látkami i tam, kde není potřeba. A tak se zcela absurdně oblékáme do high tech vybavení i na procházku do parčíku za domem. Přitom by nám stačilo oblečení z přírodních materiálů a místo impregnace ve spreji krém s včelím voskem. Dobrou zprávou je, žemnoho výrobců tyto látky aktivně opouští a své nové výrobky označují logy PFC – free. Není to tedy, jednoduché, ale vyhnout se jim lze.

 

Zdroj a inspirace:
https://www.lidovky.cz/domov/ryby-z-ceskych-rek-jsou-plne-jedovatych-latek-snist-porci-ryby-z-vltavy-je-jako-vypit-az-100-litru-z.A200207_202855_ln_domov_rkj
https://meta.eeb.org/2020/02/06/the-great-toxic-outdoors/
https://ekolist.cz/cz/zelena-domacnost/rady-a-navody/pripad-peciciho-papiru.jak-chemicke-latky-ne-otravuji-nas-zivot
https://plzen.rozhlas.cz/zhluboka-dychat-pri-voskovani-lyzi-na-radeji-zapomente-7703047
https://plzen.rozhlas.cz/s-impregnaci-opatrne-jeji-vdechovani-muze-poskodit-plice-8110612

 

NAIMPREGNOVANÝ SVĚT