Nelekej se kalné vody
Když se zadíváte do vody v mokřadu, možná vás překvapí, že není průzračná. Na hladině plavou zbytky rostlin, ve vodě se tvoří pěna nebo bublinky, dno je tmavé a někdy bahnité. Na první pohled to může působit jako znečištění, ale opak je pravdou. Přesně takto nám mokřad ukazuje, že je plný života! Kalná voda neubírá mokřadu na kráse, naopak odráží bohatý život v mokřadu a jeho blízkosti.
CO způsobuje zakalení vody v mokřadu?
1. Organický rozklad:
•V mokřadech se rozkládá popadané listy, stonky rákosu, větvičky i uhynulé organismy (biomasy). Tento proces vytváří tzv. detrit – organický materiál, který zakaluje vodu a vytváří tmavé usazeniny.
•Při rozkladu biomasy navíc vznikají plyny (např. CO₂, metan), které mohou na hladině tvořit bublinky a pěnu.
2. Přítomnost mikroorganismů a planktonu:
•Mléčné zakalení a nazelenalý vzhled vody způsobují mikroskopické řasy a bakterie rozkládající organickou hmotu, které jsou běžnou součástí mokřadního ekosystému.
3. Pohyb vody a živočichů:
•Důvodem zvíření usazenin ze dna mokřadu či pohybu na jeho hladině může být pohyb zvířat (např. obojživelníků či bezobratlých) nebo vítr.
4. Přirozená eutrofizace:
•V mokřadech dochází k přirozenému výplachu živin (zejména dusíku a fosforu) z půdy a rozkladu mrtvých organismů. Vody mokřadu proto obsahují mnoho živin, které podporují růst řas a tím přispívají k tvorbě zákalu.
K čemu je zakalená voda dobrá?
•Zdroj živin: Zakalená voda obsahuje rozpuštěné živiny, které slouží jako potrava pro vodní rostliny a mikroorganismy.
•Potrava pro živočichy: Detrit je důležitou potravou pro mnoho vodních bezobratlých.
•Ochrana biodiverzity: Tyto procesy podporují druhovou rozmanitost a zdravé fungování mokřadu.
•Filtrace vody: Přirozené procesy v mokřadech pomáhají čistit vodu tím, že zachycují znečištění a přebytečné živiny.
Zastavte se na chvíli v mokřadu a zkuste na klidné hladině hledat víc než jen kalnou vodu. Možná uvidíte larvu vážky, skokana, rodinku slípek zelenonohých nebo tanec pulců mezi stébly rákosu. Každý z nich je součástí přírodního koloběhu, který se tu odehrává.
- Pozorujte bez zásahu. I jemný krok mimo cestičku může poškodit křehké břehy a narušit život pod hladinou.
- Respektujte vodu, i když není čirá. V přírodě čirá neznamená čistá – a kalná neznamená špinavá. Mokřady plní důležitou filtrační a čistící úlohu v přírodě.
- Zapojte se do ochrany a péče o mokřady či nejrůznější tůňky, jsou domovem stovek druhů živočichů a rostlin a jedinečným centrem biodiverzity.
Nezapomeňte, že mokřady se zásadní měrou podílejí na zadržování vody v krajině a přispívají k fungování koloběhu vody v přírodě. Výrazně ovlivňují podnebí svého okolí velkým výparem vody, která pomáhá takové místo v horkých letních dnech ochlazovat a v zimě naopak oteplovat.
Mokřady jsou důležitým prvkem ve zmírňování klimatické změny. Pohlcují nadbytečný oxid uhličitý z ovzduší a umí zadržet i organické látky bohaté na živiny.
