Cookies

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

V pořádku Více informací

Tváře Úmluvy CITES

Čtvrtek 16.1.2025 10:00  25.2.2025 16:00
Kde: Špýchar
Organizátor: Toulcův dvůr, z.s.
Přijměte pozvání na putovní výstavu Agentury ochrany přírody a krajiny ČR, kde budete moci obdivovat překrásné fotografie zvířat a rostlin, jež se staly ohroženými v důsledku tzv. WILDLIFE CRIMES - nelegálním nakládání s ohroženými druhy zvířat a rostlin a současně se seznámit s jejich tragickými příběhy a alarmujícím osudem. Takové jsou TVÁŘE ÚMLUVY CITES. Výstava otevřena denně, vstup ZDARMA.
tvare-umluvy-cites

My, lidé, od pradávna využíváme vše, co nám příroda poskytuje. Na planetě nás ale stále přibývá  a roste i naše spotřeba. Tlak na omezené přírodní zdroje je dnes obrovský  a z neregulovaného využívání živé přírody se tak stal celosvětový problém. Způsobuje totiž, že z přírody mizí mnoho druhů zvířat a rostlin. Jejich vymíraní se tak naším přičiněním zrychluje. Aby se tomu zabránilo, navrhla Mezinárodní unie ochrany přírody, známá pod zkratkou IUCN, už v šedesátých letech minulého století mezinárodní dohodu. Ta byla nakonec přijata v roce 1973 pod patronací Organizace spojených národů (OSN) a dnes je známá jako

 

CITES

 

Mezinárodní obchod s živou přírodou je velký byznys. Jak společnost bohatne, roste zájem lidí o živá a neživá zvířata a rostliny. Patří sem i nejrůznější výrobky a odvozeniny z nich, od potravin a léčiv přes kožené zboží až po exotické turistické upomínkové předměty. Často se obchoduje například s kůžemi plazů, kožešinami, kaviárem, mořskými korály, kaktusy, orchidejemi, vzácným dřevem, exotickými ptáky nebo odchovanými mláďaty papoušků, dravců, plazů, šelem a dokonce i opic. O jednotlivých zvířatech, rostlinách, ale i produktech z nich mluvíme jako o exemplářích CITES.

 

                               

 

Každý ale může pomoci

 

Třeba tím, že když chce mít doma nějaké exotické zvíře nebo rostlinu, bude opatrný a dopředu si zjistí všechny potřebné informace. Jestli je vybraný druh v přírodě ohrožený a zda je obchod s ním nějak omezen. Nakonec koupí jen zvíře či rostlinu s jasně legálním původem se všemi potřebnými dokumenty.

 

zdroj: AOPK