Afrika a budoucnost velkých zvířat - Doc. Ing. Karolína Brandlová, Ph.D.
Autorem fotografie: Arthur Čech
Afrika snů a skutečnosti mi naskočila jako první možný název, stejný jako před sedmdesáti lety vydaný legendární cestopis Zikmunda a Hanzelky. Naše vnímání Afriky je pořád ovlivněno minulostí: „My jsme ta civilizovaná společnost, která musí pomáhat chaosu v krajích na jihu, protože tam to bez nás nezvládnou…“ Realita je však značně odlišná. Afrika se vyvíjí, velmi dynamicky. V roce 2100 bude v Africe žít 39% světové populace lidí, dnes je to 18%. Africký kontinent je také domovem největšího počtu velkých savců, pro něž je soužití s lidmi už teď opravdu velkou výzvou.
Věděli jste, že volně žijící savci tvoří jen 4% biomasy savců na Zemi? Zbylých 62% představují hospodářská zvířata a 34% lidé. Antilopy patří v rámci těch 4% k druhům, které jsou málo vidět, ale tvoří zásadní součást ekosystémů, jejichž fungování je pro budoucnost lidstva klíčové. Přitom o nich víme tak málo. Jeden z nejpočetnějších druhů antilopy v Africe je lesoň pestrý, a na každého lesoně v současné době připadá zhruba 1000 lidí. Mezi nejméně početné druhy patří naopak antilopa Derbyho, kterých zbývá méně než pět set. Je možné, aby se antilopy dokázaly vyrovnat s dramatickým nárůstem lidské populace a změnami v prostředí, způsobenými klimatickou změnou? Náš tým Antelope Conservation již 25 hledá cestu pro budoucnost známých i neznámých druhů antilop a jejich soužití s člověkem. S vaší podporou to můžeme dokázat. Přijďte se dozvědět více.
Lektor kurzu: Doc. Ing. Karolína Brandlová, Ph.D.
Doc. Ing. Karolína Brandlová, Ph.D. má vice než 20 let zkušeností s prací v terénu v západoafrické savaně, především v oblasti ochrany antilopy Derbyho v Senegalu. Je předsedkyní spolku Antelope Conservation (Derbianus Conservation), jehož prostřednictvím podporuje ochranu antilop v savanách západní a střední Afriky. Působí na Fakultě tropického zemědělství České zemědělské univerzity v Praze ve výzkumném týmu Wildlife Ecology Lab. Je členkou Antelope Specialist Group IUCN SSC a koordinátorkou ochrany antilop EAZA Antelope & Giraffe TAG. Působí také jako vědecký pracovník v Safari Parku Dvůr Králové. Vychovává sama tři děti a dělá co může pro podporu žen ve vědě.
Informace pro účastníky
Seminář je benefiční akcí. Výtěžek bude využit v rámci veřejné sbírky založené za účelem získání finančních příspěvků na rozvoj a zajištění zooterapie, zejména hiporehabilitace a provozu výukové a socioterapeutické farmy. Děkujeme za vaši podporu.
Cena semináře:
- 200,- Kč pro členy SRAZu
- 350,- Kč ostatní
Více informací o platbě naleznete v potvrzovacím e-mailu, který vám přišel společně s registrací na webu.
Upozornění: Tato akce je benefiční, jejíž výtěžek bude využit ve prospěch zooterapie. Pokud budete potřebovat vystavit daňový doklad, kontaktujte nás předem na e-mail: petrzilkova@toulcuvdvur.cz
Čas konání:
Prezence účastníků je od 18:30. Seminář začíná v 19:00 hodin a končí cca 20:30 hodin - je počítáno s přestávkou a pokud bude chuť i s následnou diskuzí
Místo konání:
Středisko ekologické výchovy hl. m. Prahy Toulcův dvůr, Kubatova 32/1, 102 00 Praha 10, registrace Velká koňská klubovna, seminář probíhá v seminární místnosti
V rámci semináře pro Vás bude zajištěn pitný režim.
Další důležité informace:
V případě, že se seminář nebude konat z důvodů, které nemůžeme ovlivnit (např. nařízení vlády), bude kompenzace probíhat formou výběru z nabídky námi pořádaných seminářů v nadcházejícím období, až to situace dovolí. Nemůžeme zaručit stejné téma semináře, ale uděláme maximum, co bude v našich silách.