Mýdlo je téměř bez obalu
Stačí ho zabalit do kusu papíru a je to. Na rozdíl od toho, co místo mýdel používáme – různé sprchové gely, šampóny či pěny do koupele. Ty se bez plastového obalu neobejdou. A navíc obsahují především vodu. Tou se přece stejně myjeme, tak proč si ji ještě extra kupovat?
Takové přírodní mýdlo může být napěchováno zdraví prospěšnými látkami – pěsticími oleji (třeba argonovým, ricinovým), harmonizujícími éterickými oleji či dalšími přídavky jako jsou ovesné vločky, různé jíly, sůl, bahno či koření. Není tedy pravda, že každé mýdlo vysušuje. A přírodní mýdla jsou navíc zcela v přírodě odbouratelná.
Mýdlo nemusíme používat jen na tělo, lze ho použít i jako klasický prací prášek. Pokud k němu ještě přidáme jednou sodu, máme tzv. mýdlový sliz, který nám prádlo skvěle vybělí. Na výrobu pracích prostředků je ale škoda používat mýdla z ušlechtilých olejů, stačí obyčejně mýdlo s jelenem.
Mýdlo si lze velmi snadno vyrobit přímo doma. Jen to není vhodná aktivita na dětský kroužek. Kvalitní mýdla se totiž vyrábí procesem zmýdelnění roztoku hydroxidu sodného a tuku (oleje). Takové mýdlo následně několik týdnů zraje a pak je teprve k používání. Pro správný poměr olejů a hydroxidu je potřeba použít tzv. Mýdlovou kalkulačku http://soapcalc.net/calc/SoapCalcWP.asp.
Snad díky snadné výrobě či díky té zábavné alchymii, je k dostání mnoho přírodních mýdel od českých mýdlařek. Hitem jsou i tzv. tuhé šampóny na vlasy. Zkuste si představit, kolik takový tuhý šampón zabere při převozu místa a kolik ho zabere šampón klasický. Je jasný, že se ušetří nejen obal, ale i fosilní paliva nutná na přepravu. Na našich jarmarcích vždy nějaké české přírodní mýdlo seženete.
Pokud se zajímáte o bezobalové technologie, můžete navštívit 9. listopadu 2018 konferenci Byznys & Zero Waste / ANO či NE? http://konference.bezobalu.org/ Možná se bude „propírat“ i mýdlo.
